پایتون :سازمان‌های بزرگی که از پایتون استفاده می‌کنند، شامل گوگل، یاهو، سرن و ناسا هستند. ITA نیز از پایتون برای بعضی از اجزای خود استفاده می‌کند.

سی شارپ: سی شارپ یک زبان برنامه سازی ساده، مدرن، برای اهداف عمومی و شیءگرا است. این زبان برای استفاده در اجزای توسعه نرم افزار برای دستیابی به مزایای سامانه‌های توزیعی در نظر گرفته شده‌است.

جاوا: یک زبان برنامه‌نویسیِ شیءگرا است که برای نخستین بار توسط جیمز گاسلینگ در شرکت سان مایکروسیستمز ایجاد گردید و در سال ۱۹۹۵ به عنوان بخشی از سکوی جاوا منتشر شد.جاوا برای برنامه نویسی وب، تلفن های همراه، کاربردی، رومیزی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

سی: زبانی همه منظوره، ساخت یافته و روندگرا می‌باشد که در سال ۱۹۷۲ توسط دنیس ریچی در آزمایشگاه‌های بل ساخته شد و برای برنامه نویسی سیستم عامل کاربرد دارد.

سی ++: یک زبان برنامه‌نویسی رایانه‌ای همه‌منظوره، شیءگرا، سطح بالا و چندرگه (که از برنامه‌نویسی رویه‌ای، تجرید داده‌ها و برنامه‌نویسی شیءگرا پشتیبانی می‌کند)، عمومی و با قابلیت‌های سطح بالا و سطح پایینمی‌باشد.

جاوا اسکریپت: زبان برنامه‌نویسی اسکریپت مبتنی بر اشیاء است که توسط NetScape تولید شده‌است. برای برنامه نویسی وبسایت ها و بازی های کامپیوتری کاربرد دارد.

پاسکال: یک زبان برنامه‌نویسی امری و ساخت‌یافته تأثیر گذار می‌باشد که از خصوصیات این زبان می‌توان به سادگی فراگیری آن اشاره کرد.

فورترن: یک زبان برنامه‌نویسی مفسری است (ایستای کامپایل شده). زبان برنامه‌نویسی فورترن زبانی ساده و محاسباتی است و پروژه‌های بسیاری از رشته‌های فنی مهندسی به کمک این زبان نوشته و اجرا شده‌است.

کوبول: در زمینه تجارت ، امور مالی و سیستم‌های اجرایی برای شرکت‌ها و دولت‌ها کاربرد دارد.

پی‌اچ‌پی: برای طراحی وب توسعه یافته‌ است. می توان تصاویر، فایل های PDF و حتی فایل های Flash را ایجاد نمایید. همچنین می توانید هر متنی مانند XHTML و XML را در خروجی چاپ نمایید.

سایتون: یک زبان برنامه نویسی برای توسعه ماژول برای پایتون میباشد.

اف: یک زبان برنامه نویسی ماژول گرا ، کامپایلری و محاسبه کننده عددی است. زبان F برای  برنامه نویسی علمی و محاسبات علمی طراحی شده است. استفاده گسترده ای در کاربرد های غیر تحصیلاتی دارد.

اف شارپ: از این زبان میتوان برای تولید کد های جاوا اسکریپت و کار با GPU استفاده کرد.

جی ام ال: یک زبان برنامه نویسی مفسری است که برای استفاده به همراه برنامه های کاربردی ساخت بازی ساخته شده‌است.

جی کد: زبانی حروفی-عددی می‌باشد، که نحوه حرکت ابزارها و همچنین دیگر لوازم و ادوات ماشین نظیر باز یا بسته بودن مایع خنک کن، روشن یا خاموش بودن مکنده براده، باز یا بسته بودن درب دستگاه و … را کنترل می‌کند.

هسکل: اجازهٔ توسعه سریع، پیاپی و مختصر و صحیح نرم‌افزار را می‌دهد.

آیکون:  یک زبان برنامه نویسی بسیار سطح بالا است که برای آسان نمودن نوشتن برنامه‌هایی با هدف کار با رشته‌ها و ساختارها، طراحی شده‌است.

آی ام پی: برای زبان برنامه نویسی استفاده می‌شد .(سیستم اشتراک زمان CDC-6600)و مورد استفاده در موسسه‌های دفاعی از سال ۱۹۶۷ قرار گرفت. اگر چه کامپایلر ان در مقایسه با زبان‌های غیرقابل توسعه کندتر بود ولی برای کار تولید عملی استفاده می‌شود.

جی اسکریپت: در اینترنت اکسپلورر استفاده می شود.

لب ویو: بیشتر در سامانه‌های تست، اخذ داده، کنترل و پایش رایانه‌ای کاربرد دارد.

لیمبو: برای نوشتن برنامه های کاربردی سیستم عامل اینفرنو استفاده شده است.

لوگو: یک زبان برنامه نویسی برای برنامه نویسی تابعی است.

میک: در هر کاری که در آن نیاز به بروزرسانی بعضی فایل‌ها متناسب با تغییر در فایل‌های دیگر است از make استفاده کنید.

ابیکس: کمک به نوشتن نرم‌افزارهایی با قابلیت اطمینان بیشتر است.

گنو آکتیو: زبان برنامه نویسی سطح بالایی است که بیشتر برای محاسبات عددی به کار می‌رود. برای حل عددی مسائل خطی و غیر خطی می‌دهد.

اکمل:  این زبان کتابخانه‌ی استاندارد بزرگی دارد که آن را در بسیاری از کاربردهایی که پایتون و پرل استفاده میشوند کاربردی میکند.

اوپا: یک زبان برنامه نویسی منبع باز برای توسعه  برنامه های کاربردی وب مقیاس است.

پرل: در زمینه‌های هوش مصنوعی، ژنتیک، نظامی، تحقیقاتی، صنعتی بطور گسترده‌ای کاربرد دارد. از مهمترین کاربردهای آن نوشتن اکسپلوییت ها و کدهای مخرب است.

اسکالا: زبان اسکالا، ارائه زبانی است برای تولید نرم‌افزار مقیاس‌پذیر به روشی چابک و سریع، و به دور از مشکلات مرسوم.

پست اسکریپت: بهترین زبان شناخته شده برای توصیف صفحات در زمینه‌های الکترونیک و منتشر کردن دسکتاپ است.

پروگراف: زبان برنامه نویسی تصویری، شی گرا، جریان داده (چند شیوه‌ای) است و به عنوان موفق‌ترین (از لحاظ تجاری) زبان تصویری که چند هدف را دنبال می‌کند، شناخته شده است.

پروتل: برای استفاده در ارتباط از راه دور در سیستم های سوئیچینگ مانند  DMS-100 ایجاد شده است.

ریبل: یک زبان تبادل داده‌های چند سکویی و زبان چند پارادایمی برنامه‌نویسی پویا برای ارتباط شبکه‌ای و رایانش توزیع شده است.

اسمال تالک: اسمالتاک برای پشتیبانی از دنیای جدید حاصل از فهماندن محاسبات با مثال توسط هم‌زیستی میان انسان و کامپیوتر  کاربرد دارد.

سوئیفت: سویفت برای کار با فریمورک‌های Cocoa و Cocoa Touch اپل و تعامل با حجم عظیمی از کدهای Objective-C نوشته شده برای محصولات اپل طراحی شده است. سویفت می‌خواهد جلوی خطاهای برنامه‌نویسی را بیشتر بگیرد.

تی سی ال: برای برنامه­ های وبی مفید است. از نمونه برنامه­ های وبی استفاده کننده از Tcl می­توان به AOLserver و TclHttpd اشاره کرد.

تورینگ: می‌توان از آن برای مصارف شخصی، تجاری و آموزشی استفاده کرد.

ایکس ام ال: یک زبان برنامه نویسی برای پیاده سازی خدمات وبی می‌باشد.

ایکس بی ال: XBL توسط پروژه موزیلا برای استفاده در برنامه Mozilla Application Suite  توسعه یافت.

ایکس ال: زبانی است که به برنامه نویس این امکان را می‌دهد که با استفاده از plug-inهای گوناگون به compiler، خصوصیات جدیدی را هم از لحاظ قواعد و هم از لحاظ مفهوم به زبان اضافه نماید.

اکس کوئری:  برایِ پرسیدنِ مجموعه‌ای از داده‌هایِاکس ام ال طراحی شده است.

زنو: برای استفاده در ویندوز۹۵ و سیستم عامل‌های مایکروسافت بعد از آن، طراحی شده است.

اپ استودیو: برای نوشتن برنامه‌های ساده بر روی تمامی سیستم عامل‌ها کاربرد دارد.

ای بی اس: به منظور برنامه‌نویسی سیستم ایجاد نشده است، بلکه برای آموزش و ایجاد پروتوتایپ ایجاد شده است.

ای سی سی: یک کامپایلر مشابه C، برای برنامه‌های سیستم عامل DOS برای سری کامپیترهای IBM است.